رفتن به محتوای اصلی

حرامیان حُرمت حرم را شکستند

 

ساخت بارگاه بر قبور امامان فرهنگی الهی است که شیعه آن را پاس نگه می­دارد. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله به این سنت سفارش فرموده­ اند و عملکرد تکفیریان گمراه را پیشگوئی کرده­ اند.

زنده نگاه داشتن یاد گذشتگان سابقه ­ای به اندازه عمر بشر دارد. در هر روزگاری مومنان و کافران به این اصل پایبند بوده ­اند. گرچه این عمل نیز مانند بسیاری از سنتهای دیگر دچار تحریف شد ولی قرآن کریم چنین تلاشی را برای اولیاء خدا پذیرفته است. ساخت مسجدی به یادبود اصحاب کهف بر در غارآنان ( سوره کهف آیه21 ) و زنده نگاه داشتن مقام ابراهیم علیه السلام نمونه ­ای برای تایید این فرهنگ توسط قرآن کریم می­باشد. این عمل چیزی جز یاد خدا نیست چرا که با یاد آنان انسان به یاد خدا می ­افتد.

شیعیان به عنوان رهروان راستین قرآن و عترت نام و یاد امامان معصوم را زنده نگه می­دارند. از دیرباز کژاندیشانی که نام اسلام را یدک می­کشند، با این فرهنگ اصیل به مبارزه می­پرداختند. بارزترین نوع مبارزه با این فرهنگ، تخریب بارگاه منور چهار امام معصوم در بقیع است.

وهابیان این فرقه وحشی و حرامی، در ماه شوال سال 1344 (تقریبا 90 سال قبل) بعد از کشتار و حملات گسترده، به قبرستان بقیع حمله کردند و حرمت حریم ملکوتی چهار امام معصوم علیهم السلام را هتک کردند. آنان پس از آنکه گنجینه­ ها و نفائس موجود در حرم را تاراج بردند اقدام به تخریب آن بارگاه نورانی نمودند.

 

سزای جنایتکاران در دنیا و آخرت

خداوند به حکمت الهی گاه سزای این گونه جنایتکاران را قبل از آخرت در همین دنیا می­دهد و همان گونه که لشگر ابرهه را به وسیله ابابیل نابود کرد، افرادی مانند مرة بن قیس را هلاک می­کند. گاه نیز سزای این جنایت بزرگ را به فردای قیامت واگذار می­کند. در طول تاریخ بارها کعبه و اماکن مشرفه مورد اهانت قرار گرفته که عکس العمل الهی در مورد آنان به قیامت واگذاشته شده. لشگر یزید و به منجنیق بستن خانه خدا و نیز قرامطه که حرمت خانه خدا را هتک کرده و حجر الاسود را دزدیدند، مانند لشگر ابرهه نابود نشدند.

 

ثواب ساخت حرم امامان

رسول خدا صلی الله علیه و آله به امیر المومنین علیه السلام فرمودند: خداوند قبر تو و اولادت را بقعه ­ای از بقعه­ های بهشت قرار داده و بندگان شایسته­ اش را مشتاق شما گردانده؛ آنها اذیت و آزارها را به جان می­خرند تا قبر شما را زیارت کرده و آن را آباد می­سازند. کسی که قبر شما را آباد کند گویا سلیمان پیامبر را در ساخت بیت المقدس کمک کرده است. ثواب زیارت قبر شما با ثواب هفتاد حج پس از حجة الاسلام برابر است و از گناهان خارج می­شود مانند روزی که از مادر متولد شده است.

 

پیشگوئی پیامبر از برخورد تکفیری­ها با زائران حرم امامان

پیامبر به امیرالمومنین علیه السلام بشارت دادند و فرمودند به دوستان و شیعیانت نعمتهای بهشتی را که هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده، بشارت ده. پس از آن فرمودند مردم فرومايه و پست زیارت آنان را زشت می­شمارند و بر آنان عیب گرفته و ملامتشان می­کنند همان گونه که زن زانیه را به ناپاک دامنیش ملامت می­کنند. اینان بدترین و پست ترین افراد امت من می­باشند که خداوند آنان را به شفاعت من نخواهد رساند و بر حوض کوثر نخواهند رسید(وسائل الشيعة، ج‏14، ص: 383)

 

محمد صالح موحدی

شوال 1436

مرداد 1394