رفتن به محتوای اصلی
پاسخ کارشناس

البته احتمال می رود که مقصود سلام بر حضرت الیاس باشد و لی این احتمال زمانی قوت داشت که می فرمود: «سلام علی الیاس» و لکن خداوند چنین نفرموده بلکه فرموده است:«سلام علی ال یاسین» و نام الیاس «الیاسین» نیست. پس احتمال دومی تقویت پیدا میکند که مقصود سلام بر «آل یاسین» یعنی آل محمد علیهم السلام باشد و چون در کتابت قرآن کریم علامت نمی گذاشتند، بعضی خوانده اند «إِلیاسین»

مؤید احتمال دوم روایاتی است که از خود اهل سنت نیز نقل گردیده است: در تفسیر الدر المنثور سیوطی آمده است «أخرج ابن أبى حاتم و الطبراني و ابن مردويه عن ابن عباس رضى الله عنهما في قوله سلام على آل ياسين قال نحن آل محمد آل ياسين.» الدر المنثور ج 5 ص 286.

در کتاب صواعق محرقه ص 88 آمده است: «الآیة الثالثة قوله تعالی «سلام علی آل یاسین» فقد نقل جماعة من المفسرین عن ابن عباس ان المراد بذلک سلام علی آل محمد.»

همچنین در ص 89 از این کتاب آمده است «ذکر الفخر الرازی ان اهل بیت محمد (صلی الله علیه و آله) یساوونه فی خمس اشیاء: 1- فی السلام. قال« السلام علیک ایها النبی» و قال «سلام علی آل یاسین»...»

فخر رازی می گوید: اهل بیت محمد (صلی الله علیه و آله) در پنج امر با وی مساویند: 1- در سلام کردن. «السلام علیک ایها النبی» و «سلام علی آل یاسین»...»

در کتاب شریف برهان نیز از امیر المؤنین علیه السلام نقل نموده است:« في قوله عز و جل: سَلامٌ‏ عَلى‏ إِلْ‏ياسِينَ‏، قال: يس محمد (صلى الله عليه و آله)، و نحن آل يس». البرهان ج 4 ص 624.

 

اگر گفته شود چرا خداوند سلام بر آل یاسین را در ذیل حالات انبیاء و علی الخصوص بعد از ذکر الیاس فرموده است؟

در پاسخ می گوییم: خداوند حکیم است و می دانست اگر این این آیه را در جای دیگری قرار دهد، دشمنان اهل البیت علیهم السلام و منافقان کور دل و کسانی که کینه امیر المؤمنین را در دل داشته اند، در صدد حذف این آیه بر خواهند آمد لذا برای اینکه قرآن از گزند آنان محفوظ بماند این آیه را در این محل قرار داد تا حساسیت زیادی ایجاد ننماید.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

در سوره صافات آیه 130 آمده است «سلام علی ال یسین». مقصود از «ال یسین» در این آیه چیست؟ آیا مقصود حضرت الیاس می باشد که در آیه 123 در مورد وی گفته شده بود «و ان الیاس لمن المرسلین»؟