رفتن به محتوای اصلی

1 - اربعین امام حسین علیه السلام

2 – بازگشت اسرای اهل بیت علیهم السلام به کربلا :

در چنین روزی در سال 61 هجری یعنی در چهل روز پس از شهادت امام حسین علیه السلام، کاروان اسرای کربلا از شام به کربلا رسیدند و اولین زیارت اربعین امام حسین علیه السلام انجام شد. در اینکه آیا بازگشت اهل بیت علیهم السلام و زیارت اربعین در همان سال اتفاق افتاده یا خیر، اختلافات کوچکی وجود دارد، اما آنچه که مسلم است این است که این زیارت در همان سال اتفاق افتاده . اما اینکه آیا دقیقا در روز اربعین بوده یا با چند روز فاصله، این قطعی نیست اما دور از ذهن و غیر ممکن هم نیست. چرا که قطعا آن حضرات در اول صفر وارد شام شدند و حضورشان در شام هم دیری نپایید و از طرفی هم یزید ملعون در بازگشت آنان را سواره بر مرکب ها و از مسیر ویژه پس فرستاد و آن در میانه راه بجای برگشت به مدینه مسیر کربلا را انتخاب کردند. بنابرین آن بزرگواران در قطعا در همان سال به زیارت کربلا بازگشتند اما به احتمال قوی چند روزی پس از اربعین به کربلا رسیده اند .

برای آگاهی کامل و دقیق در این زمینه و آشنایی با همه نظرات و احتمالات، مراجعه بفرمایید به کتاب گرانسنگ : با کاروان حسینی، جلد ششم، فصل دوم : به سوی کربلا ص259

3 – اولین زیارت اربعین توسط جابر بن عبدالله انصاری .

(توضيح المقاصد: ص 6 - 7.)

4 – ملحق شدن سر مطهر امام حسین علیه السلام به پیکر ایشان (بحار الانوار: ج 44 ص 199 ) :

در توضیح این مطلب باید یادآور شد که این تاریخ بنابر نظری است که بازگشت اهل بیت علیهم السلام به کربلا دقیقا در همان روز اربعین باشد، اما واقع مطلب این است که هر روزی که اهل بیت علیهم السلام به کربلا رسیده باشند این کار انجام شده.