رفتن به محتوای اصلی

 ازدواج پیامبر صلی الله علیه و آله با حضرت خدیجه سلام الله علیها

پيامبر (صلى الله عليه و آله ) 15 سال قبل از هجرت با حضرت خديجه كبرى (عليها السلام ) ازدواج نمودند .

فيض العلام : ص 211. قلائد النحور: ج ربيع الاول ، ص 67. منتخب التواريخ : ص 20. زاد المعاد: ص 344. مصباح المتهجد: ص 732. بحار الانوار: ج 95 ص 357. الصحیح من سیرة النبی الاعظم ج2 ص191

از احاديث شيعه و اخبار عامه معلوم مى شود كه حضرت خديجه بنت خويلد بن اسد، در علم و اطلاع به كتب آن زمان معروف بوده است . او از زنان قريش ، علاوه بر كثرت اموال و املاك و تجاراتى كه داشت ، به عقل و كياست نيز مزيت داشت و در آن زمان او را طاهره ، مباركه ، سيده نسوان و ملكه بطحاء مى گفتند. او از كسانى بو كه انتظار قدوم پيامبر (صلى الله عليه و آله ) را مى كشيد و هميشه از علما علائم نبوت آن حضرت را جويا مى شد.
هنگامى كه خدمت پيامبر (صلى الله عليه و آله ) شرفياب شد، اول از مهر نبوت سؤ ال كرد و آن را زيارت كرد و اشعار فصيح او در مدح رسول گرامى اسلام (صلى الله عليه و آله ) و كمال محبتش به آل عبد المطلب مشهور است كه كاشف از علم و ادب و محبت اوست .

برای آگاهی و مطالعه ی این اشعار مراجعه شود به کتاب شریف بحار الانوار جلد 16

حضرت خديجه (عليها السلام ) از مال خويش و ميراثى كه به او رسيده بود به صورت مضاربه تارت مى نمود. چندى نگذشت كه از بزرگان تجار شد به گونه اى كه هشتاد هزار شتر زير بار تجارت او بودند و هر روز امول او زيادتر مى شد. بر بام خانه او قبه اى از حرير سبز با طنابهاى ابريشم با تمثالى چند بود كه اين علامت جلالت آن مخدره بود.
افراد زيادى مانند عقبه بن ابى معيط و ابن ابى شهاب كه هر كى چهار صد كنيز و غلام و خدمتكار داشتند، و ابوجهل و ابوسفيان و ديگر بزرگان عرب آن روز خواستگارى آن حضرت آمدند؛ ولى آن حضرت قبول نفرمودند. سرانجام خود حضرت خديجه (عليها السلام )، پيشنهاد ازدواج به پيامبر (صلى الله عليه و آله ) دادند و اين ازدواج با آداب و مراسم خاصى انجام شد.

 

فرزندان پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت خدیجه سلام الله علیها

خداوند دو پسر به نامهاى قاسم و عبد الله كه به آنها طيب و طاهر هم مى گفتند به پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت خدیجه سلام الله علیها داد که هر دو در زمان کودکی و پیش از رحلت خود حضرت خدیجه سلام الله علیها از دنیا رفتند.

ثمره جاویدان ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه فقط یک دختر یعنی صدیقه طاهره سلام الله علیها بود و پیامبر غیر از حضرت زهرا سلام الله علیها هیچ دختر دیگری نداشتند.

اما آن سه دختر دیگر ( زینب و ام کلثوم و رقیه ) که در تاریخ به دختران پیامبر مشهور شده اند، نه دختران پیامبر بودند و نه دختران حضرت خدیجه، بلکه اینان دختران هاله ( یا دختران شوهر هاله ) خواهر حضرت خدیجه بودند که پس از فوت هاله به خانه پیامبر آمدند و در خانه پیامبر بزرگ شدند.

برای آگاهی بیشتر نسبت به این مطلب به این دو کتاب ارزشمند از علامه سید جعفر مرتضی العاملی مراجعه کنید :

بنات النبی اَم ربائبه – و – القول الصائب فی اثبات الربائب

سن حضرت خدیجه سلام الله علیها هنگام ازدواج با پیامبر صلی الله علیه و آله :

متاسفانه مشهور غلط و رایج بین تاریخ نگاران فعلی، این است که حضرت خدیجه سلام الله علیها هنگام ازدواج با پیامبر صلی الله علیه و آله 40 ساله بوده اند اما این نظر کاملا اشتباه است و در میان تاریخ نگاران قدیم هرگز مشهور نبوده.

درباره سن آن حضرت هنگام ازدواج با پیامبر هشت قول ذکر شده که مشهور ترین و برترین آنها دو قول است :  یکی 25 سالگی و دیگری 28 سالگی .

یعنی آن حضرت هنگام ازدواج با پیامبر صلی الله علیه و آله یا هم سن پیامبر بوده اند و یا نهایتا سه سال از آن حضرت بزرگتر بوده اند نه بیشتر.

( الصحیح من سیرة النبی الاعظم ج2 ص200 )

آیا حضرت خدیجه علیها پیش از پیامبر، بازهم ازدواج کرده بودند؟

یکی دیگر از غلطهای مشهور پیرامون آن بانوی جلیله این است که می گویند: ایشان قبل از ازدواج با پیامبر صلی الله علیه و آله، دوبار دیگر ازدواج کرده بودند.

این نیز یکی دیگر از غلطهای مشهور و رایج درباره آن حضرت است .

این اعتقاد غلط بر پایه همان اعتقاد غلط پیشین درباره سن حضرت است که ایشان را 40 ساله می دانستند.

پس وقتی که ثابت شد ایشان هنگام ازدواج با پیامبر صلی الله علیه و آله 25 یا 28 سال بیشتر نداشته اند، یک پایه­ی این اعتقاد غلط از بین می رود.

اما حقیقت مطلب این است که ایشان قبل از ازدواج پیامبر صلی الله علیه و آله هرگز ازدواج دیگری نکرده بودند و اصلا چنین ازدواجی برای ایشان معقول و قابل تصور نیست.

چرا که اگر ایشان قرار بود قبل از پیامبر با کسی دیگر ازدواج کرده باشند، قطعا باید او نیز شخصتی ثروتمند و یا سرشناس می بود، همچون عقبه و ابوسفیان و ... که خواستگار ایشان بودند. اما چگونه قابل تصور است که حضرت خدیجه با هیچ کدام از اینان ازدواج نکرده باشند و با دو عرب بیابان نشین که حتی نامشان هم بدرستی در تاریخ ثبت نشده ازدواج کرده باشند؟؟

برای آگاهی بیشتر پیرامون این مطلب به این دو کتاب مراجعه شود :

صدف کوثر / علی اکبر مهدی پور

الصحیح من سیرة النبی الاعظم ج2 ص200 به بعد / علامه سید جعفر مرتضی العاملی

 

2 – مرگ مالک بن انس
در اين روز در سال 179 ه‍ مالك بن انس اصبحى ، رئيس فرقه مالكى از مذاهب اربعه اهل سنت از دنيا رفت و در بقيع دفن شد. از خصوصيات او اينكه مدت سه سال بعد از مرگ پدرش در شكم مادر بود و بعد از سه سال به دنيا آمد!!؟

روضات الجنات ج 7 ص 224.