رفتن به محتوای اصلی

1 - جنگ دومة الجندل

در اين روز در سال پنجم هجرى در زمان پيامبر (صلى الله عليه و آله ) غزوه دومه الجندل اتفاق افتاد .

 

در اراضى دومة الجندل گروهى از اشرار همدست شده و به كاروانها حمله مى كردند. پيامبر صلى الله عليه و آله ) سباع بن عرفطه غفارى را روز 25 ربيع الاول در مدينه به جاى خود قرار داد، و با هزار رزمجو بيرون آمدند تا به آن نواحى رسيدند. راهزنان چون متوجه آمدن آن حضرت شدند، فرار كردند. مسلمانان اموال آنان را برداشتند و در بيستم ربيع الثانى وارد مدينه شدند .
عبد الرحمن بن ابى ليلى مى گويد: من با ابوموسى اشعرى از دومه الجندل عبور مى كرديم . ابوموسى به من گفت : زمانى كه با پيامبر (صلى الله عليه و آله ) به دومة الجندل رسيديم آن حضرت به من فرمود: در اين مكان دو تن از بنى اسرائيل حكم به جور كردند، و به زودى در ميان امت من دو تن در اين مكان به جور حكم مى نمايند .
راوى مى گويد: ابوموسى و عمرو عاص براى حكميت در صفين به دومة الجندل رفتند و ميان على بن ابى طالب (عليه السلام ) و معاويه ملعون حكم كردند. بعد از ماجراى حكمين ابوموسى را ملاقات كردم و به او گفتم مگر تو نبودى كه از پيامبر (صلى الله عليه و آله ) چنين حديثى را نقل كردى ؟! گفتو الله المستعان !

قلائد النحور: ج ربيع الاول ص 150

 

2 – صلح امام حسن مجتبی علیه السلام با معاویه

قرار داد امام حسن مجتبى (عليه السلام ) با معاويه ملعون در 25 ربيع الاول بوده .

فيض العلام : ص 225. قلائد النحور: ج ربيع الاول ، ص 155. مستدرك سفينه البحار: ج 5 ص ‍ 213.

این صلحنامه شامل موارد زير بود :

ارشاد: ج 2 ص 14. مقاتل الطالبين : ص 26. بحار الانوار: ج 44 ص 65، 3 - 2.


1. به على (عليه السلام ) دشنام ندهند.
2. خون شيعيان محترم و محفوظ بماند، و حقوقشان پايمال نگردد.
3. معاويه يك ميليون درهم بين يتيمان جنگ جمل و صفين تقسيم كند.
4. امام (عليه السلام ) معاويه را امير المؤ منين نخواند.
5. حکومت به معاویه واگذار شود به شرطی که معاویه بر اساس كتاب خدا و سنت پيامبر (صلى الله عليه و آله ) عمل كند.
6. خلافت پس از معاویه متعلق به امام حسن علیه السلام است و اگر برای ایشان مشکلی پیش آمد، متعلق به امام حسین علیه السلام باشد و معاویه حق ندارد کسی را پس از خود خلیفه کند.
امام حسن علیه السلام اين شرايط و شرايط ديگر مربوط به حفظ اسلام به ويژه شيعيان را پذيرفت و جنگ پايان يافت ، اما آن ملعون به هيچ يک از شروط اين قرار داد عمل ننمود، بلكه خلاف تمام آنها عمل كرد.

بحارالانوار ج10 ص115 .