رفتن به محتوای اصلی

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

حروف مقطعه قرآن

در ابتدای 29 سوره در قرآن حروف مقطعه یا بریده آمده که به آن حروف نورانی هم می گویند. آنها به ظاهر معنایی در بر ندارند ولی از کلمات پر رمز و راز این کتاب است که به جز راسخین در علم ائمه اطهار علیهم السلام کسی به حقیقت آن راه نبرده و نخواهد برد. این حروف بعد از حذف تکراری های آن چنین جمع شده است: صراط علی حق نمسکه. تنها راه علی بر حق است که ما به آن چنگ می زنیم. نیمی از حروف عرب که 28 حرف می باشد یعنی 14 حرف به صورت حروف مقطعه آمده است: ا – ح – ر – س – ص – ط – ع – ق – ک – ل – م – ن – ه – ی. غالبا سوره هایی که با حروف مقطعه آمده مکی هستند یعنی در مکه نازل شده اند. این حروف از نظر چینش و قرار گرفتن در ابتدای سوره به چند دسته می باشند. یک حرفی مثل ق، دو حرفی مثل طه ، سه حرفی مثل الم ، چهار حرفی المص، پنج حرفی کهیعص و در بعضی سوره ها حروف دو تکه ای داریم: حم عسق.

 برخی از مفسران درباره این حروف می گویند: این کتاب با تمام بزرگی و شگفتی و فصاحت و بلاغتی که دارد و همگان را به اعجاب واداشته از همین حروف تشکیل یافته است تا جایی که قرآن تحدّی نموده و مبارز طلبیده که سوره ای همانند آن بیاورند ولی کسی نتوانسته مثل آن را بیاورد. جالب اینکه در 24 سوره بعد از آمدن حروف بریده و مقطعه بحث قرآن مطرح شده است مثل: المص کتابٌ اُنزِلَ إلَیکَ...

امام حسن عسکری علیه السلام می فرمایند: قریش و یهود قرآن را دروغ پنداشته و گفتند: آن سحرو جادویی آشکار است. خداوند عز و جل در جواب آنها فرمود: این کتابی است که هیچ شک و تردیدی در آن نیست و مایه هدایت پرهیزکاران است. یعنی ای محمد این کتابی را که به تو فروفرستادیم ، ترکیبی از همین حروفی است که برخی از آن مثل الف و لام و میم است که آنها به لغت خود شماست و از همین حروف تهجی و بریده است پس اگر راست می گویید همانند آن را بیاورید و دیگران را هم در این کار به یاری بگیرید.

تفسیر امام حسن العسکری ص 62