رفتن به محتوای اصلی

آخرین جلوه فاطمی

صدیقه طاهره سلام الله علیهابا بدنی رنجور وارد مسجد می‌شود و چون شمشیرهای برهنه را بالای سر امیرمؤمنان علیه السلاممشاهده می‌کنند، به تلخی ندا می‌دهند:

ای ابوبکر! چه زود بر اهل بیت رسول خداصلی الله علیه و آله نیرنگ بستی.

به خدا قسم! بر سر قبر پدرم می‌روم و ]در خلوت آن‌جا[ موی پریشان می‌کنم و شکایت به درگاه الهی می‌برم.

آن بانو بهشتی با قلبی اندوهگین و بدنی پر از جراحت، به خانه برمی‌گردند.

اینک مسجد النّبی آخرین گام‌های سرور زنان اهل بهشت را بر صحن خویش لمس می‌کند.

حضرت صدیقه از ان پس همنشین بستر بیماری است.

سلمان می‌گوید:

آن بانوی الهی در پس این وقایع، پیوسته همنشین بستر بودند تا به سبب آن جراحات، شهید گشتند.

شهادت حضرت زهرا (س)

ام سلمی همسر ابو رافع می گوید : من از فاطمه زهرا پرستاری می کردم. یک روز حال آن حضرت بهتر شده بود ... به من فرمودند آبی آماده کن می خواهم شستشو و غسل کنم... آن حضرت استحمام و غسل نمودند و لباس نو پوشیدند و فرمودند بستر مرا در وسط اتاق پهن کن. آن گاه رو به قبله خوابیدند ... صورت بر دست خویش نهادند و دار فانی را وداع گفتند. روایت شده است که حضرت بین نماز مغرب و عشاء از دنیا رفتند.

مدینه در شهادت فاطمه (س)

روز شهادت آن حضرت، مدینه مثل روز شهادت خاتم الانبیاء(ص) شده بود. کوچک و بزرگ از زن و مرد، نالان و گریان بودند. بدن مطهر آن­ حضرت شبانه غسل داده شد و هنگام غسل، امیرالمؤمنین و حسنین و زینبین علیهم السلام و فضه خادمه و اسماء بنت عمیس حاضر بودند. سپس عده­ ای از گلهای سرسبد اصحاب امیرالمؤمنین(ع): سلمان، ابوذر، مقداد، عمار و... حاضر شدند وبدن را دفن کردند.

در بقیع، چهل صورت قبر ترتیب دادند و بر آنها مقداری آب ریختند. فردای آن روز، منافقین قصد نبش قبر را نمودند، ولی امیرالمؤمنین(ع) اجازه نفرمودند.

احتمالات در محل دفن آن­حضرت متعدد است، ولی زیارت آن­حضرت در مسجدالنبی(ص)، حجره خود آن­حضرت ـ که در زمان ما جزء صحن مسجد است ـ بین محراب و منبر، در بقیع وارد شده است.

مدت عمر آن مخدره مظلومه 18 سال و 60 روز یا 90 روز است. سال شهادت یازدهم هجری است.

اقوال در شهادت حضرت زهرا(س)

اقوال در شهادت حضرت زهرا(س) چنن است:

چهل روز بعد از شهادت پیامبر(ص) (8 ربیع الثانی).

چهل و پنج روز (سیزدهم ربیع الثانی).

شصت روز بعد از شهادت پیامبر(ص).

هفتاد و دو روز بعد از شهادت پیامبر(ص).

هفتاد و پنج روز بعد از شهادت پیامبر(ص).

نود روز بعد از شهادت پیامبر(ص).

 

*نکته*

1ـ مطالب ذکر شده تماماً از کتب روزشمار فاطمیه (نوشته دکتر عدنان درخشان، انتشارات منیر)، تقویم شیعه (نوشته عبد الحسین نیشابوری، انتشارات دلیل ما) ، هجوم به خانه صدیقه طاهره (نوشته عبد الزهرا مهدی، انتشارات تک) و بیت الاحزان (ترجمه محمد باقر محبوب القلوب، انتشارات آفاق) می­باشد و سعی شده است دخل و تصرفی در عبارت­ها نشود.

2ـ بسیاری از روزها و تاریخ­هایی که ذکر شده است، تقریبی و تخمنی می­باشند و اقوال دیگری در برخی از روایات یا نقل­های تاریخی وجود دارد که به دلیل مختصر بودن گزارش از ذکر آنها خودداری شده است.