رفتن به محتوای اصلی

در اين روز در سال 116 ه‍ جناب ابوالحسن سلطان على فرزند امام باقر (عليه السلام ) در اردهال كاشان به شهادت رسيد .
شرح زندگانى حضرت سلطانعلى بن محمد باقر (عليهم السلام ): ص 62. مراقد المعارف : ج 2 ص 79 - 82. روضات الجنات : ج 4 ص 212.
عده اى از دوستان اهل بيت (عليهم السلام ) از اهالى چهل حصاران و فين كاشان نامه اى خدمت امام باقر (عليه السلام ) نوشتند، كه چون ما از محضر شما دور هستيم يكى از آقازادگان خود را براى راهنمايى و تربيت ما و تعليم احكام به جانب ما بفرستيد.
آن حضرت فرزند بزرگوار خود، جناب على بن محمد (عليه السلام ) را روانه كاشان كردند؛ و اسباب سفر آن حضرت را برادرش ‍ امام صادق (عليه السلام ) فراهم نمودند.
هنگام ورود آن حضرت ، در فين حدود شش هزار نفر براى استقبال آمدند. حضرت مدتى در جاسب و خاوه مشغول هدايت مردم بودند، و بيشتر در مسجد جامع كاشانى - كه فعلا در كوى ميدان كهنه واقع است - مشغول عبادت بودند و شيعيان براى اداى نماز جمعه خدمتش مشرف مى شدند، و كرامات زيادى مشاهده مى نمودند.
آن حضرت نامه هايى براى پدر بزرگوارش به مدينه مى فرستاد و حالات خود و شيعيان را بيان مى فرمود، تا در سال 144 ه‍ خبر شهادت پدر بزرگوارش به آن حضرت رسيد و بعد از سه سال از شهادت پدر بزرگوارش ‍ در سال 116 ه‍، مخالفين آن حضرت را به همراه عده اى از دوستان و مواليان و منسوبين به آن حضرت شهيد كردند.
از آنجا كه 27 جمادى الثانی در سال شهادت آنحضرت مصادف با 17 مهر ماه شمسى بوده ، هر سال به مناسبت سالگرد آن حضرت در جمعه دوم مهرماه مراسم قالى شويان همراه با عزادارى با شكوهى كنار قبر مطهرش ‍ برگزار مى شود .

مراقد المعارف : ج 2 ص 80.
هم اكنون درسرداب زير ضريح مقدس آن حضرت ، بدن مبارك حدود صد نفر از آن شهداى بزرگوار تازه و سالم هست ، كه مرحوم آيه الله سيد شهاب الدين مرعشى نجفى مشاهده فرموده اند .

به كتاب نور باهر تأليف مرحوم باقر مرندى - و اجساد جاويدان به نقل از كسانى كه همراه آيه الله مرعشى نجفى اجساد مطهر را زيارت كرده اند - مراجعه شود.