رفتن به محتوای اصلی

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

 ... اما معنای دوم کتاب که علی بن ابی طالب علیه السلام باشد:

ابوبصیر می گوید: امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: کتاب علی علیه السلام است که هیچ گونه شکی در آن نیست، مایه هدایت برای پرهیزکاران است یعنی بیان روشنی برای شیعیان ماست.

البرهان 1/123/1

امیرمؤمنان علیه السلام فرمودند: این کتاب خاموش است و من کتاب گویای پروردگارم.

وسایل الشیعه 27/34

پس بنابر این تأویل و معنا چنین برداشت می کنیم: این کتاب یعنی علی بن ابی طالب علیه السلام هیچ شکی در آن نیست و سزاوار نیست که اندیشمندان بعد از تفکر و تدبر تردید کنند که علی بن ابی طالب علیه السلام جانشین رسول خدا صلی الله علیه و آله است.

در حدیثی جابر می گوید: این فرمایش خدای عز و جل را – این کتابی است که تردیدی در آن نیست – از امام باقر العلوم علیه السلام پرسیدم؟ فرمودند: آن کتاب امیرمؤمنان است که هیچ شکی در او نبست.

تأویل الایات الظاهره 1/33

گفتیم آیه می فرماید: هیچ گونه شک و تردیدی در آن نیست با این وجود افرادی در آیاتی از قرآن به اضطراب و تردید دچار گشته اند ولی شریک و عدل قرآن تردید آنان را زایل نموده است. به عنوان نمونه بخشی از یک روایت طولانی را برای شما می آوریم: محدث و فقیه بزرگ شیعه مرحوم شیخ صدوق اعلی الله مقامه الشریف در کتاب شریف التوحید نقل می کند: ابومعّمر سعدانی گفت: روزی مردی به محضر امیرمؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام آمد و عرض کرد:ای امیر مؤمنان من در کتاب خداوند که فروفرستاده شده دچار شک و تردید شده ام. مولا علی علیه السلام به او فرمودند: مادرت به عزایت بنشیند چگونه در کتاب خداوند شک نمودی؟ عرض کرد: این کتاب را چنین یافتم که بعضی از آن بعض دیگرش را تکذیب می کند و هیچ هماهنگی با یکدیگر ندارند پس با این وجود چگونه شک ننمایم؟ مولا علی علیه السلام فرمودند: همانا کتاب خدای متعال برخی از آن برخی دیگر را تصدیق و تأیید می کند و لکن خداوند به تو عقل و خردی روزی نکرده تا از آن بهره مند گردی! پس در آنچه از کتاب خداوند عزوجل شک و تردید نمودی آن را بیاور.

ادامه دارد...