وفات حذيفه بن يمان وتبعيد امام جواد (عليه السلام ) به بغداد

.1 وفات حذيفه بن يمان


حذيفه از بزرگان اصحاب پيامبر (صلى الله عليه و آله ) و از خواص اصحاب امير المؤ منين (عليه السلام ) بود. پدر حذيفه در جنگ احد اشتباها به وسيله يكى از مسلمانان كشته شد.
حذيفه يكى از هفت نفرى بود كه بر صديقه طاهره (عليه السلام ) نماز خواندند. او صحابه منافق را مى شناخت . منافقينى كه پس از غدير خم توطئه قتل پيامبر (صلى الله عليه و آله ) را چيدند و مى خواستند در بازگشت از غدير خم در راهى كه از كوه مى گذشت شتر حضرت را بترسانند تا برمد و حضرت به دره سقوط كند و به قتل برسد. اما جبرئيل اين نقشه را به سمع مبارك نبوى رسانيد.
پيامبر (صلى الله عليه و آله ) چون به محل مورد نظر رسيدند، منافقين با چهره هاى بسته هر كدام ظرفى كه داخل آن سنگريزه بود از بالا رها نموده و شروع به داد و فرياد و نعره زدن كردند. اما عمار مهار ناقه را گرفته بود و حذيفه هم در كنار آن حضرت بود و سرانجام نقشه آن كوردلان نقش بر آب شد.
پيامبر (صلى الله عليه و آله ) آن منافقين را به حذيفه معرفى فرمودند كه عبارت بودند از اولى و دومى و سومى و ابو عبيده و معاذبن جبل و سالم و معاويه و عمروعاص و طلحه و سعد بن ابى وقاص و عبد الرحمن بن عوف و ابوموسى اشعرى و مغيره بن شعبه و ابوهريره ، حذيفه همه را به خاطر سپرد. به همين دليل بود كه غاصبين خلافت بعد از آن واقعه از حذيفه مى ترسيدند كه مبادا آنان را به مردم معرفى كند.
لذا حذيفه بر جنازه هر كس حاضر مى شد ديگران مى فهميدند كه ميت از منافقين بوده است . نكته جالب آنجا بود كه دومى براى سرپوش گذاشتن بر نفاق خويش و تبرئه خود، از حذيفه مى پرسيد اگر اين شخص از منافقين است بگو تا من بر او نماز نخوانم ! (منتهى الآمال : ج 1 ص 120. اسد الغابه : ج 1 ص 391 )
اين بزرگوار چهل روز پس از خلافت ظاهرى امير المؤ منين (عليه السلام ) در مدائن از دنيا رحلت فرمود (مستدرك سفينه البحار: ج 5 ص 212. الوقايع و الحوادث : ج 4 ص 308. مراقد المعارف : ج 1 ص ‍ 242 ) او قبل از رحلت به دوش فرزندش صفوان و سعيد وصيت كرد كه هميشه ملازم امير المؤ منين (عليه السلام ) باشند و ايشان هم به وصيت پدر عمل نمودند تا در جنگ صفين به شهادت رسيدند
.

 

.2تبعيد امام جواد (عليه السلام ) به بغداد


در سال 220 ه‍ امام جواد (عليه السلام ) به دستور معتصم از مدينه به بغداد تبعيد شدند (ارشاد: ج 2 ص 295 )
3. ورود اسراى اهل بيت (عليهم السلام ) به بعلبك
بنابر نقلى ورود اسراى اهل بيت (عليهم السلام ) به شهر بعلبك و استقبال مردم آن شهر نيزه داران با شكر و سويق و آذوقه و علف در اين روز بوده است ، كه حضرت ام كلثوم (عليه السلام ) با ديدن اين منظره در حق آنان نفرين كردند (قلائد النحور: ج محرم و صفر، ص 332 )

 

دسته بندی ماه نوشت: 

افزودن دیدگاه

مطالب مرتبط با این نوشته