رفتن به محتوای اصلی

جناب ام كلثوم (عليها السلام )، چهار ماه پس از بازگشت از كربلا به مدينه از دنيا رفتند .

وقايع الشهور: ص 110.

پدرشان مولى الموحدين امير المؤ منين (عليه السلام ) و مادرشان حضرت زهراى مرضيه (عليها السلام ) است .
صاحب رياحين الشريعه به نقل از اعيان الشيعه مى فرمايد: اميرالمؤمنين (عليه السلام ) آن مخدره را به عون بن جعفر طيار تزويج نمودند.

رياحين الشريعه : ج 3 ص 245.


آن حضرت در واقعه جانسوز كربلا حضور داشتند و بعد از شهادت امام حسين (عليه السلام ) و اهل بيت و اصحابشان در كنار خواهرشان حضر زينب (عليها السلام ) از بانوان و يتيمان محافظت مى نمود، و اشعار آن حضرت در فراق برادر در كربلا مشهور و جانسوز است .
پس از عاشورا كه بانوان به اسارت كوفه و شام رفتند. خطبه آن حضرت در شهر كوفه و مجلس ابن زياد، اشعار آن حضرت در قادسيه و قنسرين ، اثر دعاى آن حضرت در سيبور و بعلبك ، كلمات آن جناب با شمر هنگام ورود به دروازه شام ، مرثيه هاى حضرت در اربعين و مراجعت به مدينه ، دلالت بر عظمت و شجاعت و صبر آن مخدره دارد.
سرانجام بعد از چهار ماه از ورود به مدينه با دلى پر از غم و اندوه در مصائب كربلا بالأخص شهادت سيد الشهداء (عليه السلام ) رحلت نمود و در مدينه منوره دفن شد.

رياحين الشريعه : ج 3 ص 256 - 244.

در بین مخالفان شیعه و شبهه افکنان چنین شایعه شده که ایشان به عقد عمر بن خطاب، دشمن حضرت زهرا سلام الله علیها در آمده است و دشمنان شیعه از باب ناچاری همین را دلیلی برای نیک بودن رابطه بین امیرالمومنین علیه السلام و عمر بن خطاب می گیرند.

اما حقیقت ماجرا چیست؟

آیا حضرت ام کلثوم واقعا با عمر بن خطاب ازدواج کرد؟

خیر، این ماجرا دروغ و ساخته­ ی دستگاه خلافت اموی و عباسی است و حتی خود عمر بن خطاب نیز از چنین ازدواجی خبر نداشته!

در سالیان اخیر، متکلمان شیعه هریک تحقیقات بسیار و جوابهای شایسته ای به این ادعای پوچ داده اند که در زیر به اختصار بیان می شود:

1 – ازدواجی در کار نبود و فقط یک عقد اجباری از سوی خلیفه بود که در همان ایام عقد هم خلیفه به درک واصل شد. ( غالب متکلمان شیعه به همین نظر معتقدند از جمله رک: سید علی حسینی میلانی، ازدواج ام کلثوم با عمر.

2 – اساسا فردی به نام ام کلثوم وجود نداشته و این داستان هم ساختگی است.

3 – جدید ترین، جالب ترین و محکم ترین جواب و تحقیق در این زمینه، از آن دکتر محمد امینی فرزند مرحوم علامه امینی رحمه الله است. او در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که این داستان اساسا یک داستان ساختگی به دست دولتهای اموی و عباسی است و حتی همان داستان ازدواج اجباری نیز صحت ندارد. دکتر محمد امینی نجفی اثبات کرده که عمر بن خطاب همسری به نام ام کلثوم داشته اما این ام کلثوم، دختر ابوبکر بوده نه ام کلثوم دختر امیرالمومنین علیه السلام و این تشابه اسمی باعث جعل این داستان در دولتهای اموی و عباسی و سوء استفاده از آن شده. برای مطالعه این تحقیقات ارزشمند و گرانمایه می توانید به کتاب ایشان در این زمینه مراجعه بفرمایید: انگیزه دولتهای اموی و عباسی از جعل و ترویج حکایت ازدواج ام کلثوم با عمر.