رفتن به محتوای اصلی

1-وفات حضرت زینب سلام الله علیها

وفات مظلومانه و غريبانه ام المصائب حضرت فاطمه صغرى عقيله بنى هاشم زينب كبرى عليها السلام  در شب يكشنبه 15 رجب سال 62 ه‍ به وقوع پيوسته است .

زينب الكبرى عليها السلام  نقدى : ص 114. معالى السبطين : ج 2 ص 225

در مدت يك سال بعد از واقعه كربلا، زندگانى آن حضرت همراه با اشك و آه و خاطرات اسارت و كربلا سپرى گشت

اقوال درباره علت و چگونگی وفات آن حضرت مختلف است، مشهور این است که ایشان در اثر رنجها و غصه های کربلا و شام به مرگ طبیعی از دنیا رفته اند اما در میان اقوال، مسمومیت به دست عمال یزید هم نقل شده.

زینب الکبری من المهد الی اللحد، ص 592

 

2 – خروج از شعب ابی طالب

در این روز و در سال دهم هجری پس از گذشت حدود سه سال، تحریم اجتماعی و اقتصادی مسلمین و بنی هاشم در شعب ابی طالب پایان یافت و به داخل شهر مکه بازگشتند.

در چنین روزی بود که پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله به عموی گرامیشان جناب ابوطالب خبر دادند که به حکم الهی، موریانه تمام عهدنامه قریش را خورده و فقط نام الله از آن باقیمانده.

جناب ابوطالب علیه السلام نیز به همراه عده ای از شعب خارج شده و به سمت مکه رفتند، در راه عده ای از مشرکین آنان را دیدند و خوشحال شدند و با خود گفتند: بالاخره گرسنگی آنان را مجبور به خروج از شعب و پذیرش حرف ما کرد. سپس به حضرت ابوطالب گفتند: ای ابوطالب وقت آن رسیده که با ما همکاری کنی.

جناب ابوطالب به آنان گفت: خبر خوبی دارم، عهدنامه تان را بیاورید، شاید باعث شود که بین ما و شما صلحی شود.

عهدنامه را که در خانه کعبه و در یک جعبه مهر و موم شده بود آورند.

ابوطالب فرمود: آیا چیزی از عهدنامه را انکار می کنید؟

مشرکین گفتند: خیر

جناب ابوطالب فرمود: برادر زاده ام هرگز دروغ نمی گوید، او به من خبر داده که خداوند متعال موریانه فرستاده و تمام این عهدنامه را خورده بجز نام الله.

پس جعبه را بگشایید اگر سخن او راست بود، دست از ظلم و تحریم ما بردارید و اگر او دروغ گفته بود، او را به شما تحویل می دهیم تا بکشیدش.

مشرکین فریاد زدند: سخن منصفانه ای گفتی ای ابوطالب

جعبه را گشوند و دیدند، همانگونه است که پیامبر صلی الله علیه و آله خبر داده بودند، در این هنگام مسلمانان تکبیر گفتند و مشرکین خجالت زده شدند.

و بدین صورت بود که تحریم سه ساله اقتصادی و اجتمای پایان یافت.

علامه سید جعفر مرتضی العاملی، الصحیح من سیرة النبی الاعظم، جلد3، ص211

3 – تغییر قبله از بیت المقدس به کعبه

در این روز در سال دوم هجری در مسجدی که بعدها به مسجد ذوقبلتین معروف شد، جبرئیل شانه مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله را گرفت و از سمت بیت المقدس به سمت کعبه معظمه چرخاند.

مسار الشيعه : ص 35. وقايع الايام : ج 1 ص 155. فيض العلام : ص 308. قلائد النحور: ج رجب ، ص 151. مصباح كفعمى : ج 2 ص 598. مصباح المتهجد: ص 742. بحار الانوار: ج 98 ص 345.