رفتن به محتوای اصلی

· فدک را فتح کن!1

سخن از قطعه‌ای زمین یا باغ نیست!

فدک:

منطقه‌ای حاصلخیز با درآمد صد و بیست هزار سکه!!

در هفتمین سال هجرت، جبرئیل نازل شد: « فدک باید فتح شود؛ فقط توسط پیامبر و امیرالمؤمنین‌ علیهما السلام مسلمانان در فتح فدک نباید شرکت کنند».

آن شب فدکیان در قلعۀ عظیم خود مضطرب بودند... خبر از فتح خیبر داشتند و اکنون ... الله اکبر! سکوت شب با صدای حیدری شکسته شد و تکبیر علوی لرزه بر اندامشان انداخت!!

امیرالمؤمنین علیه السلام به معجزۀ الهی بالای دیوار قلعۀ فدک ایستاده بود و رو به اهل آنجا اذان می‌گفت ... درها را گشودند و حمله کردند! شمشیر حیدر علیه السلام هیجده نفر از بزرگانشان را بر خاک افکند، و همه اسیر نبوت شدند!

********

· اسیران فدکی!

یهودیانِ فک اسیر گونه در مدینه بودند

در انتظار دستور رسول صلی الله علیه وآله!

صلحنامه نگاشته شد: « هر کس از اهل فدک مسلمان شود خمس اموال او را بگیرند و هر کس بر دین خود باقی بماند همۀ اموالش را بگیرند»؛ و امضا کردند.

و اما فدک... ملک شخصی رسول خدا صلی الله علیه و آله گردید، که اهالی در آن کار کنند و سالیانه یکصد و بیست هزار سکۀ طلا به عنوان درآمد خالص فدک برای آن حضرت ارسال نمایند. سند این ملکیت نبوی آیۀ قرآن بود:

آنچه خداوند از کافران به رسولش به عنوان غنیمت داد، شما هیچ اسب و شتری برای فتح آن نتاخته‌اید، بلکه خداوند رسولان خود را بر هر کس بخواهد مسلط می‌کند و خدا بر هر چیزی قادر است.

آنچه خداود از اهل آبادی‌ها به رسول خود به غنیمت داد مخصوص خدا و رسول و خویشاوندان است.2

-----------------------

1. بحار الانوار: ج21 ص 22، ج 29، ص 110، 114، 348. تهذیب الاحکام: ج1‌ص 424. الخرائج: ج 1 ص 113.

2. سورۀ حشر: آیۀ 6 و 7.

*برگرفته از کتاب فدک فاطمی*

*نوشته محمدرضا انصاری*

*انتشارات دلیل ما*